Halılarınızı Kışın Yıkatmaya Ne Dersiniz?

Posted by etsmarket 05/01/2015 0 Comment(s) Püf Noktası,

 

Kış aylarının ülkemizin birçok yerinde soğuk geçmesinden dolayı halı yıkatma işlerini genelde ilkbahar aylarına saklarız. Ancak aslında halı yıkatma işini kışın yapmak için birçok sebep bulunuyor. Peki, bu sebepler neler?


Sağlık: Kış aylarında yılın diğer aylarına göre daha çok ev ve ofis içerisinde durduğumuz için temiz havadan daha az yararlanıyoruz. Temizlenme zamanı gelmiş olan halılar, iç mekânın hava kalitesini negatif etkileyen alerjen ve kirleticileri barındırıyor.


Zorlu Temizlik: Halılar kirlendikçe temizlemek zorlaşır. Kirleticilerle uzun süreli temas sonrasında halılarımızda çıkması zor lekeler oluşabilir. 


Halının Ömrü: Kirleticilerin halıyla temas süresiyle orantılı olarak halılarımızın lifleri zarar görür. Minik birer bıçağa dönüşen “kirleticiler”, halı üzerindeki gezinmelerle birlikte lifleri keser ve halılarımızın ömrünü kısaltılır.


Hızlı Kuruma: Unutmayın, kış aylarında nem azaldığı için halılarımız hem daha hızlı kurur hem de küflerin halıda gelişme imkânı azalır.


Esnek Randevu Şansı: Bahar ve yaz aylarında halı yıkama fabrikaları bazen 2-3 hafta sonrasına randevu verebiliyorlar. Dolayısıyla kendimizi onlara göre ayarlamak zorunda kalıyoruz. Ancak kış aylarında yoğunluk olmadığı için yıkama zamanını biz belirleyebiliriz.


Tasarruf: Kış aylarında halı yıkatma açısından talep düşeceği için fiyatların da düşmesi veya indirimlerden yararlanma söz konusu olabilir. Bu şekilde halılarımızı daha ucuza yıkatarak tasarruf edebiliriz.

 

Tüm bu sebeplerden dolayı halı yıkatmayı bahar ve yaz aylarına ertelemek yerine alışılmışın aksine kış aylarında yapmak daha makul görünüyor.

 

Leave a Comment